Fidesz: EK opäť zaútočí na Maďarsko kvôli zníženiu režijných nákladov domácností

Budapešť 28. januára (TASR) – Európska komisia opäť zaútočí na Maďarsko kvôli ďalšiemu – tretiemu znižovaniu režijných nákladov domácností. Podľa agentúry MTI to vyhlásil predseda parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz Antal Rogán, podľa ktorého Brusel pohrozí disciplinárnym konaním krajinám, ktoré regulujú režijné náklady domácností.

Rogán na občianskom fóre v Székesfehérvári v pondelok večer povedal, že Maďarsko je v tejto oblasti najaktívnejšie, preto nie je prekvapujúce, že po oznámení tretej etapy znižovania režijných nákladov domácností sa začne tretí útok voči Maďarsku.

"Maďarský parlament, vláda, ale aj maďarskí voliči musia potvrdiť, že chcú znižovanie týchto nákladov," zdôraznil predseda frakcie a dodal, že v Európskej únii nič nezakazuje, aby ceny vody, plynu, prípadne elektriny bolo možné regulovať.

Podľa jeho slov v Maďarsku je to nutné, pretože v pomere ku mzdám boli ceny plynu a elektriny najvyššie.

Nemenovaný predstaviteľ EK zástupcom maďarských médií v Bruseli povedal, že komisia vedie dvojstranné rokovania s každou členskou krajinou, v ktorej centrálne regulujú ceny energií pre domácnosti. Brusel by podľa neho chcel dosiahnuť, aby dotknuté členské krajiny sa zaviazali, že postupne ukončia reguláciu cien energií.

Podľa MTI na odbornej konferencii v týchto dňoch od predstaviteľov EK zaznelo, že v záujme toho, aby komisia napomohla liberalizácii vnútorného trhu s energiou, v opodstatnených prípadoch EK začne aj disciplinárne konanie a nezastaví sa ani pred súdnym riešením.

Parlamentné frakcie maďarských vládnych strán Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) minulý piatok rozhodli o tretej etape znižovania režijných nákladov domácností: v tomto roku v zmysle rozhodnutia vládnych strán klesnú ceny plynu o 6,5 percent, dodávky tepla o 3,3 percent a elektrickej energie o 5,7 percent.

Maďarská vláda 6. decembra 2012 nariadila s platnosťou od 1. januára 2013 zníženie cien plynu, elektriny a dodávok tepla pre obyvateľstvo o 10 percent. Balík znižovania režijných nákladov obyvateľstva kabinet odvtedy postupne rozširoval.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) zsl