FIDESZ: Na zrušení konania pre nadmerný deficit voči Maďarsku majú zásluhu ľudia

Budapešť 30. mája (TASR) – Zásluhu na tom, že Maďarsko sa po 9 rokoch dostalo spod disciplinárneho konania Európskej komisie (EK) pre nadmerný deficit štátneho rozpočtu, majú výhradne ľudia, píše sa v dnešnom vyhlásení vládnej strany Fidesz zverejnenom agentúrou MTI.

Hovorkyňa Fideszu Gabriella Selmecziová uviedla, že Maďari platili vysokú cenu za nebezpečnú a extrémistickú hospodársku politiku vlád premiérov Ferenca Gyurcsánya a Gordona Bajnaiho v období rokov 2004-2010.

"Ľavica umožnila, aby sa Maďarsko stalo kolóniou, zadlžila krajinu a maďarské rodiny," zdôraznila Selmecziová s poznámkou, že socialisti by pri návrate k moci zopakovali tú istú hospodársku politiku, ktorú robili: brutálne by zvýšili dane z miezd, znížili by minimálnu mzdu a zúžili by rodinné daňové úľavy.

Podľa hovorkyne od nástupu Fideszu k moci priebežne stúpa zamestnanosť, inflácia klesla na 40-ročné minimum, čistá mzda a dôchodky stúpli.

Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) dnes blahoželala Maďarsku za to, že EK zrušila voči nemu konanie. Upozornila však, že za tento úspech krajina zaplatila v uplynulých troch rokoch obrovskú cenu vo forme tvrdých úsporných opatrení.

EK v stredu 29. mája v Bruseli oznámila, že rade ministrov financií navrhne zrušiť disciplinárne konanie pre vysoký deficit popri štyroch členských krajinách Európskej únie aj voči Maďarsku. Konanie voči Maďarsku sa začalo v roku 2004.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pop