Ak Grécko presvedčí misiu o nových úsporných krokoch, pomoc dostane

Brusel 26. mája (TASR) – Grécko by nemalo mať problém dostať ďalšiu tranžu úveru, ak misia Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) bude presvedčená, že najnovšie grécke opatrenia vrátia krajinu späť na úroveň očakávanú v záchrannom programe EÚ a MMF. Povedal to dnes Guy Schuller, hovorca luxemburského premiéra a predsedu Euroskupiny Jeana-Clauda Junckera.

"Momentálne sa vôbec neplánuje diskutovať o tom, či by krajiny EÚ mali prevziať podiel MMF v rámci ďalšej tranže Grécku," uviedol Schuller. Reagoval tak na Junckerove informácie, že Grécku hrozí nevyplatenie podielu MMF z očakávanej júnovej tranže vo výške 12 miliárd eur, ako aj na fakt, že v takom prípade by sa začal zvyšovať tlak na štáty EÚ, aby schodok vykryli. To však podľa Junckera nepôjde, nakoľko parlamenty viacerých štátov na to nie sú pripravené.

"Ak nové grécke úsporné opatrenia súčasnú misiu v Aténach (hodnotiacu pokrok Grécka) presvedčia, že dostanú Grécko späť na úroveň, na ktorej malo byť podľa dohody v rámci záchranného programu z minulého roka, nebude problém s uvoľnením ďalšej tranže zo strany EÚ alebo MMF. Či to už bude v júni, alebo o niečo neskôr," dodal Schuller.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl