Automatické sankcie sú podľa Y. Merscha lepšie ako dlhové brzdy

Atény 20. februára (TASR) – Automatické sankcie pre nedisciplinované štáty eurozóny sú lepším riešením ako zakotvenie tzv. dlhových bŕzd do ústavy. Uviedol to člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch pre grécke noviny Real News.

S návrhom na zakotvenie dlhových bŕzd, teda limitov pre deficit a dlh do ústavy, prišlo Nemecko v rámci svojho plánu na posilnenie hospodárskej spolupráce v menovej únii.

Mersch by ale dal prednosť automatickým sankciám pre štáty, ktoré porušujú maastrichtské kritériá o maximálnej výške rozpočtového deficitu a štátneho dlhu. Považuje to za lepšie riešenie ako medzivládne dohody o zmenách v ústave každej z krajín eurozóny, pretože proces schvaľovania týchto zmien by mohol trvať dosť dlho.

Pripomenul, že kríza eurozóny nie je krízou spoločnej meny, ale spôsobili ju dlhové problémy niektorých členov.

"To nie je kríza eura ako meny. Spoločná európska mena za 12 rokov posilnila viac ako ktorákoľvek iná mena za ostatných 50 rokov," dodal.

Podľa Merscha by sa eurozóna mala vyhnúť a v prípade potreby odstrániť makroekonomickú nerovnováhu už v počiatočnom štádiu. Zlepšenie konkurencieschopnosti bloku je kľúčom k posilneniu jeho hospodárskeho rastu. Niektoré krajiny však musia "upratať" v bankách, aby sa podobne ako Írsko nedostali kvôli ich záchrane do problémov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl