Baláž:Zdanenie bánk je jánošikovou daňou,ktorú aj tak zaplatia klienti

Bratislava 14. decembra (TASR) – Mimoriadna banková daň, ktorú už zaviedli viaceré európske krajiny, je jánošíkovou daňou, ktorú nakoniec aj tak zaplatia klienti. V rozhovore pre TASR to uviedol prognostik Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimír Baláž. Na Slovensku chcela bankovú daň presadiť opozičná strana Smer-SD.

"Takáto jánošíkovská daň je taká, že zdaníte bohatých, lebo sú bohatí. Zoberiete im peniaze, lebo sú tam, či už je to spravodlivé alebo nespravodlivé. Prosto sú po ruke, a tak ich vezmete. Jánošík tiež zbíjal bohatých len preto, že mali peniaze. Keby ich mali chudobní, zbíjal by chudobných. Je to veľmi lákavé, lebo peniaze sú tam, ťažko ich banka zatají," konštatoval Baláž.

Myšlienka bankovej dane sa už ujala napríklad v Maďarsku i Švédsku, pričom sa o nej diskutuje aj na celoeurópskej úrovni. "Otázne však je, či ide o systematické riešenie. Banky sa budú snažiť, aby sa to už v budúcom roku nestalo a budú sa pokúšať svoje výnosy, ale aj aktíva nejakým spôsobom utajiť, alebo znížiť. A samozrejme, vidíme aj to, že banky nie sú charita. Tie zvýšené dane prenesú do poplatkov bežných občanov. Čiže je to situácia, ktorá zaručí jednorazový príjem, ale nie udržateľný," uzavrel Baláž.

atk pop