FINANCIE: Bank of China bude robiť vo Frankfurte clearingové zúčtovania

Peking/Frankfurt nad Mohanom 20. júna (TASR) – Rokovania o vytvorení podmienok na obchodovanie v čínskom jüane vo Frankfurte nad Mohanom pre celú eurozónu pokročili. Agentúra DPA informuje, že taká platforma by bola prvou pre čínsku menu mimo Ázie.

Čínska centrálna banka vo štvrtok (19. 6.) poverila Bank of China, aby vo svojej pobočke vo Frankfurte zabezpečovala clearingové zúčtovania čínskych a európskych obchodných a finančných partnerov.

Nemecká spolková banka (Deutsche Bundesbank, DBB) rozhodnutie privítala. Člen jej správnej rady Joachim Nagel povedal, že poverenie Bank of China clearingovou funkciou je dôležitým míľnikom na ceste k vytvoreniu obchodnej platformy pre jüan v Európe. Zdôraznil, že z clearingového zúčtovania medzi eurozónou a Čínou budú mať výhody všetci jeho účastníci.

V budúcnosti sa budú dať uhrádzať platby v jüanoch tak vnútri Nemecka, ako aj v obchode s Čínou vo Frankfurte.

Poverenie, ktoré dostala Bank of China, je výsledkom dohody medzi DBB a čínskou centrálnou bankou, ktorú uzavreli počas marcovej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Nemecku.

Hesenský minister hospodárstva Tarek Al-Wazir uviedol, že operatívna činnosť čínskej clearingovej banky sa musí dosiahnuť čo najskôr. V Nemecku si od jej činnosti sľubujú, že vytvorí príťažlivé podmienky práve pre malé a stredné firmy. Urýchli obchodné a finančné operácie, ktoré sa budú realizovať v jednej časovej zóne a v jednom jazyku, čo povedie k znižovaniu nákladov.

Rozhodnutie pre vytvorenie centra obchodovania v čínskej mene vo Frankfurte bude dôležité pre ďalší rozvoj nemecko-čínskeho obchodu. Ale vytvoria sa ním rovnaké podmienky aj pre všetkých členov eurozóny.

3 jns gl