Bankári z Londýna varujú Britániu pred dôsledkami odchodu z EÚ

Londýn 16. februára (TASR) – Ak Británia vystúpi z Európskej únie (EÚ), podkope tak pozíciu Londýna ako svetového finančného centra, pretože to vyvolá odliv peňazí a talentovaných odborníkov do USA a Ázie. Upozornila na to lobistická skupina veľkých bánk a popredných manažérov v rozhovore pre agentúru Reuters.

Britský premiér David Cameron sľúbil, že ak opäť zvíťazí v parlamentných voľbách v roku 2015, vypíše referendum o zotrvaní Británie v únii. To vyvoláva obavy, že voliči v šiestej najväčšej svetovej ekonomike by mohli hlasovať za jej odchod z EÚ. Spojené kráľovstvo vstúpilo do európskeho bloku v roku 1973.

Chris Cummings, šéf lobistickej skupiny TheCityUK, z mocného londýnskeho finančného centra City, však varuje, že odchod z EÚ, tzv. Brexit, môže mať pre Britániu vážne finančné, ekonomické a tiež politické dôsledky.

"Nebezpečenstvo Brexitu je v tom, že stratíme naše postavenie vo svete," povedal Cummings pre Reuters. "City chce zostať v Európskej únii. Domnievame sa, že je to lepšie pre britskú ekonomiku a tiež pre EÚ je lepšie, ak je Británia jej členom."

Londýn, ktorý súperí s mestom New York o pozíciu svetového finančného centra, dominuje na trhu s devízami. Obchodovanie s dolármi v Londýne dosahuje zhruba dvojnásobok objemu dolárových obchodov v USA a rovnako je to aj s eurom. Podľa Cummingsa Británia by hneď nepocítila negatívne dôsledky Brexitu, bankári sa totiž nezbalia zo dňa na deň. Pôjde o dlhodobý, pomalý, ale stabilný odliv peňazí z Londýna, ktorý by po čase mohol zistiť, že jeho kapitálové trhy vyschli.

Na druhej strane, väčšina inštitúcií v City podporuje Cameronovu výzvu, aby EÚ zmenila spôsob riadenia 28-členného bloku. Chcú, aby mala Británia väčšie slovo pri rozhodovaní o otázkach, ktoré sa týkajú finančných služieb.

"Chceme reformu, ale chceme reformu vo vnútri EÚ," vyhlásil a dodal, že Británia by mala zlepšiť aj svoj výber kandidátov na vysoké posty v EÚ.

1 bal zll