Banky na budúci týždeň vrátia ECB len 3,48 miliardy eur

Frankfurt nad Mohanom 1. februára (TASR) – Banky z eurozóny si zatiaľ nechávajú zvyšok peňazí, ktoré tento týždeň nevrátili Európskej centrálnej banke (ECB), vo svojich bilanciách. ECB dnes uviedla, že 27 finančných inštitútov jej na budúci týždeň vráti len 3,48 miliardy eur z 3-ročných úverov, ktoré im poskytla na prelome rokov 2011 a 2012, informovala agentúra DPA.

Tento týždeň 278 bánk splatilo celkovo 137,2 miliardy eur z likvidity, ktorú im centrálna banka poskytla v rámci takzvaného LTRO tendra koncom roka 2011.

Finančné trhy prijali dnes zverejnené čísla negatívne a po uverejnení správy ECB euro dočasne stratilo časť svojich ziskov. Odborníci totiž očakávali, že banky v druhom kole vrátia až 20 miliárd eur. Tohtotýždňová splátka však bola nečakane vysoká a signalizuje uvoľnenie napätia v bankovom sektore eurozóny.

ECB v decembri 2011 požičala v rámci LTRO 523 bankám celkovo 489 miliárd eur na tri roky, pričom úročenie týchto lacných úverov predstavovalo 1 %. Ďalšie lacné 3-ročné úvery v celkovej hodnote 529,5 miliardy eur poskytla 800 bankám na konci februára 2012.

Lacná dlhodobá likvidita, ktorou sa ECB snažila zabrániť úverovej kríze, nepriamo pomohla aj vysoko zadlženým krajinám eurozóny, ako sú Španielsko a Taliansko. Banky totiž za časť peňazí, ktoré lacno získali od ECB, začali nakupovať vládne dlhopisy, čo znížilo ich úročenie.

Medzičasom klesla kľúčová úroková sadzba v eurozóne na 0,75 %, takže banky môžu získavať krátkodobú likviditu od centrálnej banky ešte lacnejšie.

Banky môžu odteraz každý týždeň predčasne splácať úvery, ktoré získali v rámci LTRO. ECB informuje o výške týchto splátok pravidelne v týždenných intervaloch.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 20 lom gl