Banky v eurozóne chcú ECB predčasne splatiť 654 mil. eur z LTRO

Frankfurt nad Mohanom 16. augusta (TASR) – Banky v eurozóne chcú na budúci týždeň predčasne splatiť Európskej centrálnej banke (ECB) 654 miliónov eur z lacných úverov, ktoré im poskytla v rámci boja s dlhovou krízou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Plánovaná suma je druhá najnižšia od začiatku januára, keď komerčné banky začali dobrovoľne splácať ECB lacné 3-ročné úvery. Centrálna banka totiž v decembri 2011 a vo februári 2012 poskytla bankám v eurozóne dlhodobú likviditu (LTRO) za viac ako 1 bilión eur iba s 1-% úrokom. Medzitým však ECB znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,50 %, takže banky môžu od nej získavať krátkodobú likviditu ešte lacnejšie. Mnohé z nich sa preto snažia predčasne splácať úvery, ktoré im poskytla v rámci LTRO.

Prezident ECB Mario Draghi začiatkom augusta opakovane ubezpečil trhy, že banka neplánuje tak skoro zvýšiť rekordne nízke úrokové sadzby. A bude tiež aj naďalej poskytovať komerčným bankám v eurozóne likviditu v neobmedzenej výške minimálne do júla budúceho roka.

1 bal gl