Barnier očakáva, že únia schváli zákon o regulácii hedžových fondov

Cernobbio 5. septembra (TASR) – Európska únia by mohla schváliť návrh zákona o regulácii hedžových fondov a investičných firiem už v nadchádzajúcich týždňoch. Uviedol to eurokomisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier.

Podľa neho predbežná dohoda o vytvorení celoeurópskeho finančného dohľadu, ktorú únia po mesiacoch rokovaní odsúhlasila vo štvrtok 2. septembra, ukázala, že v európskom bloku panuje politická ochota uskutočniť potrebné reformy, aby sa zabránilo opakovaniu nedávno skončenej finančnej krízy.

"Sme v záverečnej rovinke. Európsky parlament urobil kus práce. Zostáva vyriešiť dva alebo tri citlivé body," skonštatoval Barnier.

Predchádzajúce rokovania medzi európskymi poslancami a predstaviteľmi jednotlivých štátov v júni skončili neúspechom. Členské štáty sa totiž nevedeli dohodnúť na rozsahu regulácie hedžových fondov. Nemecko a Francúzsko presadzujú prísnu kontrolu, s čím Británia nesúhlasí.

Podľa návrhu na sprísnenie kontroly hedžových fondov musia tieto fondy požiadať úniu o registráciu a v prípade, že im vydá povolenie, budú na rozdiel od minulosti musieť zverejňovať údaje o svojom hospodárení.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll