Barroso dúfa, že sa mu podarí dosiahnuť v EÚ zhodu o pomoci Grécku

Brusel 22. marca (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso urobí všetko, čo je v jeho silách, aby štáty Európskej únie (EÚ) dosiahli zhodu v otázke finančnej pomoci Grécku. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení komisie.

Podľa Barrosa európski lídri sa na summite 25. a 26. marca v Bruseli musia dohodnúť na mechanizme pomoci Grécku, inak riskujú, že ohrozia spoločnú európsku menu. A je v záujme aj Nemecka, aby euro bolo stabilné, odkázal predseda EK nemeckej kancelárke Angele Merkelovej v článku pre dnešné vydanie denníka Handelsblatt.

Prípadná finančná pomoc zadlženým Aténam však naráža v Nemecku na masívny odpor a krajinu v máji čakajú kľúčové regionálne voľby. Podľa najnovšieho prieskumu je 62 % Nemcov proti tomu, aby vláda v Berlíne poskytla Grécku peniaze, len 20 % s takýmto návrhom súhlasí. Okrem toho, tretina nemeckých respondentov je za to, aby Grécko opustilo eurozónu a 40 % opýtaných si myslí, že Nemecku by bolo lepšie, keby z menovej únie vystúpilo.

Merkelová v nedeľu (21. 3.) zopakovala, že Grécko, ktoré prijalo prísne úsporné opatrenia, nežiada finančnú pomoc, preto táto téma nebude na programe summitu lídrov EÚ. Dokonca považuje ďalšie diskusie o tom za škodlivé, pretože môžu spôsobiť turbulencie na trhoch.

Najnovšie Barrosove vyhlásenia sú tak v rozpore s postojom kancelársky Merkelovej. A odlišné názory na riešenie gréckych problémov panujú aj v ďalších veľkých štátoch eurozóny. Zatiaľ čo väčšina Španielov podporuje záchranný balík pre Grécko, verejnosť vo Francúzsku a Taliansku je proti, aj keď vlády v Paríži a Ríme s priamou pomocou Aténam súhlasia. Obávajú sa totiž negatívneho vplyvu gréckych dlhov na stabilitu eura.

Eventuálnu finančnú pomoc Aténam však pravdepodobne napadne nemecký ústavný súd, ktorý pri schvaľovaní menovej únie v roku 1999 určil prísne podmienky na presun peňazí z Nemecka do iných štátov.

A práve pre tieto legálne prekážky, ako aj pre odpor verejnosti, Merkelovej poradcovia navrhli, aby sa Grécko v prípade núdze obrátilo so žiadosťou o pomoc radšej ne Medzinárodný menový fond (MMF).

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl