Barroso: EÚ plánuje vytvoriť nástroje na pomoc štátom eurozóny v núdzi

Brusel/New York 3. marca (TASR) – Európska komisia (EK) pracuje na "nástrojoch," ktoré by mali pomôcť krajinám eurozóny vo finančnej núdzi. O aký typ nástrojov ide, to chce zatiaľ komisia udržať v tajnosti, aby zabránila špekulantom ťažiť zo súčasných problémov Grécka. Povedal to dnes predseda EK José Manuel Barroso.

"Musíme byť v Európskej únii solidárni," povedal Barroso novinárom. "O konkrétnych nástrojoch ale budeme informovať vo vhodnom čase," dodal šéf EK s tým, že nechce momentálne podporovať špekulácie.

Za vytvorenie systému na riešenie prípadných podobných kríz v eurozóne, akou je dnes kríza v Grécku, je aj nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz. Ekonóm v rozhovore pre agentúru Bloomberg uviedol, že eurozóna potrebuje "nový systém" na pomoc krajinám, ktoré sa ocitnú v kríze.

"Dúfam, že výsledkom súčasnej situácie bude vytvorenie nového systému riešenia problémov tohto druhu," povedal Stiglitz. "Doteraz (členské štáty eurozóny) sa ťažkosťami v okrajových krajinách (bloku) príliš nezaoberali," dodal.

Grécko, ktoré zápasí s najvyšším rozpočtovým deficitom v 11-ročnej histórii eurozóny, dnes oznámilo ďalšie úsporné opatrenia v hodnote 4,8 miliardy eur. Za ne teraz očakáva, že mu Európska únia poskytne pomoc.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 dan pop