Barroso ostro kritizoval špekulácie na finančných trhoch

Brusel 5. mája (TASR) – Prezident Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso ostro kritizoval špekulácie finančných trhov. Komisia podľa neho môže urýchlene ešte viac sprísniť ich reguláciu, ak nebudú konať zodpovedne.

Barroso predniesol svoje námietky voči finančným trhom, ktoré neupokojila ani dohoda o záchrannom programe pre Grécko v celkovej hodnote 110 miliárd eur, v prejave pred Európskym parlamentom (EP). Investori sa stále obávajú, že dlhová kríza sa môže preniesť z Grécka aj do iných krajín eurozóny.

"Komisia urobí všetko, čo bude potrebné, aby zabezpečila, že finančné trhy nie sú ihriskom pre špekulácie," uviedol Barroso. "Ak bude potrebné ďalšie sprísnenie regulácie, budeme konať rýchlo."

Podľa Barrosa si musí sektor finančných služieb uvedomiť, že jeho podstatou sú služby a že nesmie byť ľahostajný k svojej ekonomickej a spoločenskej funkcii.

"Slobodné trhy sú základom pre fungovanie úspešných ekonomík. Slobodné trhy však potrebujú pravidlá a ich dodržiavanie a tieto treba sprísniť, ak nezodpovedné správanie hazarduje s tým, s čím sa nesmie hazardovať," povedal Barroso.

Barroso tiež uviedol, že lídri krajín eurozóny v piatok (7.5.) dokončia schválenie záchranného programu pre Grécko. Dodal, že na piatkovom stretnutí v Bruseli budú tiež hovoriť o poučení z terajšej situácie. EÚ musí podľa Barrosa sprísniť rozpočtové pravidlá a tvrdšie vyžadovať ich dodržiavanie. Tiež sa musia znížiť rozdiely v konkurencieschopnosti medzi 16 členmi eurozóny. Eurozóna potrebuje trvalý mechanizmus, ktorý by jej umožňoval zvládnuť situácie, ako je grécka kríza.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop