Barroso: Plány Nemecka reformovať únijnú zmluvu sú naivné

Berlín 24. mája (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso označil návrh Nemecka reformovať zmluvu o Európskej únii za "naivný" a dodal, že takýto krok by spôsobil, že aj ďalšie členské štáty by postupne prichádzali s dodatočnými úpravami.

"Nenavrhneme žiadne úpravy v zmluve, aj keď sme naklonení dobrým nápadom," povedal dnes Barroso pre utorkové (25.5.) vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Je skutočne naivné si myslieť, že nejaká krajina môže reformovať zmluvu iba v oblastiach, ktoré považuje za dôležité," dodal šéf EK.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že zmeny v Pakte stability a rastu EÚ sú nevyhnutné, ak sa chce eurozóna do budúcnosti vyhnúť obdobe "gréckej krízy". Berlín chce zvlášť sprísniť sankcie za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel, medzi ktoré by patrilo napríklad dočasné zastavenie toku financií zo štrukturálnych fondov a tým štátom, ktoré budú porušovať pravidlá častejšie, aj hlasovacích práv v Európskej rade.

Podľa Barrosa určité sankcie vrátane pozastavenia hlasovacích práv v extrémnych prípadoch už pravidlá EÚ poznajú a ďalšie by boli problematické. "Procedúry, ktoré umožňujú zabrániť štátom s mimoriadne vysokým rozpočtovým deficitom hlasovať, už existujú" povedal Barroso. No podľa jeho názoru na základe súčasnej ústavy je takmer nemožné urobiť ešte viac.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop