Berlín odmieta úvahy EK o oslabení kritérií pre výpočet defiticu v EÚ

Berlín 22. septembra (TASR) – Nemecká spolková vláda nesúhlasí s úvahami o nových metódach výpočtu rozpočtového deficitu členov EÚ. Hovorca spolkového ministerstva hospodárstva podľa dnešnej správy agentúry DPA v sobotu (21. 9.) uviedol, že "spolková vláda odmieta opatrenia, ktoré by viedli k oslabeniu úsilia o zabezpečenie stability" v Európe. Ťažko obnovená dôvera trhov sa nesmie v nijakom prípade ohroziť. Hovorca dodal: "Terajšia metóda výpočtu schodku sa nesmie meniť, ak by malo dôjsť k oslabeniu požiadaviek na úroveň stability krajín."

V piatok hovorca menového komisára Olliho Rehna potvrdil, že o príslušnom návrhu Európskej komisie (EK) diskutujú v Bruseli odborníci. Rozhodnutie sa však neprijalo. Podľa toho, čo je známe, sa hovorí o takzvaných štrukturálnych deficitoch.

S požiadavkou prichádzajú najmä krajiny s vysokým rozpočtovým schodkom. Žiadajú, aby sa z nominálnych deficitov odratúvali osobitné faktory ako napríklad vplyvy konjunktúry.

Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v sobotu uviedol, že návrhy, o ktorých sa diskutuje, by prišli vhod Španielsku a iným juhoeurópskym štátom. Ich štrukturálny deficit by klesol, a to by im umožnilo, aby ich úsporné opatrenia neboli také tvrdé.

EK ako strážkyňa Paktu stability po podrobnej analýze údajov o konjunktúre a vývoji rozpočtov už vyšla krízovým štátom v ústrety. Niektoré dostali viac času na konsolidáciu rozpočtu a na jeho stlačenie pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Aj Francúzsko môže cieľ dosiahnuť až v roku 2015, a nie tento rok, hoci bol pre väčšinu členov "záväzný".

3 jns gl