Berlín uvažuje o dôležitej zmene v Lisabonskej zmluve

Berlín 25. októbra (TASR) – Aby sa vytvorili podmienky pre dlhodobé zvládanie rozpočtovej krízy v eurozóne, je spolková vláda pripravená podporiť prelomenie tabu, zakotvené v Lisabonskej zmluve. Podľa nej sa nijaký člen eurozóny nemôže zachraňovať na úkor, či s pomocou jej ostatných účastníkov. V zmluve sa uvádza, že EÚ sa nezaručuje za záväzky jednotlivých štátov.

S odvolaním sa na spolkové ministerstvo financií, zdroje z vládnej koalície, úrady EÚ a iné informačné pramene nemecký denník Financial Times Deutschland dnes napísal, že sa o prelomení tohto tabu uvažuje aj v iných krajinách spoločenstva.

Článok 125 Lisabonskej zmluvy o zákaze vzájomnej pomoci sa často interpretuje stúpencami prísnej politiky ako prostriedok proti nezodpovedným vládam, ako záruka stability eura.

Problém je aj témou diskusie vo vedení nemeckej vládnej koalície. Je ešte priskoro hovoriť o jej záveroch. Alternatívne riešenie v podobe rozšírenia rozpočtového rámca EÚ by bolo rovnako problematické.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a spolkový minister financií Wolfgang Schäuble vylúčili jednoduché predĺženie platnosti súčasného fondu pomoci Grécku (110 miliárd eur) a tiež Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSF). V oboch prípadoch ide o medzištátne dohody členov, ktoré nesúvisia s dohodami EÚ.

Merkelová chce pravidlá, ktoré budú natrvalo založené na základných princípoch spoločenstva. Podľa expertov by sa nemuselo odstrániť článok 125, ale mal by sa zmeniť.

Európska rada, ktorá sa zíde na sklonku tohto týždňa, bude rokovať aj o tom, či by sa mala Lisabonská zmluva vôbec meniť. Francúzsko reformu zmluvy podporuje. Niektoré iné štáty sú skeptické. Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker podľa nemenovaného hovorcu položí "kritické otázky". Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa obáva, aby sa spor o zmeny v zmluve nevymkol spod kontroly.

Podľa iného anonymného ministra zahraničných vecí, môže dôjsť v zmluve len k veľmi malej zmene.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

12 jns zll