Británia podala na súde sťažnosť na limity EÚ pre odmeny bankárov

Londýn 25. septembra (TASR) – Británia podala na Európskom súdnom dvore (European Court of Justice, ECJ) sťažnosť na novú legislatívu Európskej únie (EÚ), ktorá od budúceho roka obmedzí výšku odmien pre bankárov. Väčšina členov top manažmentu bánk, ktorých sa toto opatrenie najviac dotkne, pôsobí totiž v Londýne. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Podľa nového zákona bonusy pre bankárov nesmú byť vyššie ako ich fixná mzda. Prípadne, ak to schvália akcionári, môžu dosiahnuť maximálne dvojnásobok ich platu. Nové limity pre všetky banky v EÚ a tiež pre ich pobočky mimo únie, začnú platiť od 1. januára 2014.

Britská metropola patrí medzi najvýznamnejšie finančné centrá na svete. Vláde v Londýne sa preto tento návrh nepáči, obáva sa odchodu bankárov z londýnskeho City. Viacerí kritici tiež upozornili, že banky v rámci odvetných opatrení jednoducho zvýšia členom vedenia fixné platy. Niektoré finančné ústavy s tým už začali. Britské ministerstvo financií vo svojej sťažnosti na súde argumentuje, že nová legislatíva ide nad rámec zmluvy o únii a neprinesie to, čo od nej Brusel očakáva – vytvorenie stabilnejšieho bankového systému.

Británii sa nepáči ani zavedenie dane z finančných transakcií, na ktorej sa dohodla väčšina štátov EÚ. Británia sa k týmto štátom síce nepridala, obáva sa však, že daň bude mať negatívny vplyv aj na finančný trh v Londýne.

Limit pre bankové bonusy sú súčasťou nových globálnych pravidiel pre banky, Bazilej III, na ktorých sa dohodla skupina G20.

Obmedzenia pre výšku bonusov sa nedotknú väčšiny zamestnancov bánk. Ich odmeny totiž zvyčajne neprekračujú 30 % platu. Ale pocítia ich členovia top manažmentu. V Londýne je to podľa odhadov zhruba 5000 ľudí.

1 2 bal pop