Brusel a MMF vyjadrili podporu úsiliu gréckej vlády

Atény 13. februára (TASR) – Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) vyjadrili podporu úsiliu gréckej vlády a obyvateľstva krajiny o zreformovanie ekonomiky potom, ako Atény ostro reagovali na piatkové vystúpenie inšpektorov.

Európska komisia, Európska centrálna banka (ECB) a MMF v sobotu večer (12.2.) vydali vyhlásenie, v ktorom uviedli, že "plne rešpektujú rozhodovanie gréckej vlády a ľutujú, ak ich vyjadrenia boli pochopené inak". Zároveň dodali, že "chápu náročné výzvy, ktorým grécka ekonomika čelí a oceňujú mimoriadne úsilie gréckeho ľudu".

Vyhlásenie prišlo potom, ako Grécko označilo chovanie inšpektorov na piatkovej tlačovej konferencii za neprijateľné a obvinilo ich zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny.

Atény získali úver od krajín eurozóny a MMF minulý rok v máji. Úver v hodnote 110 miliárd eur bol jedinou záchranou pred bankrotom krajiny, pričom bol rozdelený do niekoľkých tranží. Tie sa vyplácajú štvrťročne, no na ich získanie musí Grécko pokročiť v plnení úsporných krokov a reforiem. Hodnota terajšej tranže, od mája už štvrtej, je 15 miliárd eur a Grécko by ju po piatkovom odporúčaní misie malo dostať v priebehu marca. Ak sa tak stane, Atény by z celkového záchranného úveru získali už 53 miliárd eur.

Zástupcovia MMF, EK a ECB však po skončení hodnotenia okrem súhlasu s ďalšou tranžou pomoci oznámili, že Grécko musí v najbližších mesiacoch podstatne urýchliť štrukturálne reformy a do konca roku 2015 sprivatizovať štátne firmy za 50 miliárd eur. Zástupca MMF išiel ešte ďalej a uviedol, že niektoré z demonštrácií proti úsporným krokom vlády vedú skupiny, ktoré nevedia zvládnuť predstavu, že "prídu o nespravodlivé výhody a privilégiá".

Grécka vláda na to reagovala ostrým vyhlásením, v ktorom predstaviteľov EÚ a MMF upozornila, že "príkazy bude prijímať výhradne od gréckeho obyvateľstva". Podľa hovorcu gréckej vlády "Atény požiadali o pomoc, no nikoho nežiadali, aby zasahoval do vnútorných záležitostí Grécka a podľa vlády by každý mal vedieť pokiaľ siahajú jeho právomoci".

Informovala o tom agentúra AP.

2 20 dan ed