FINANCIE: Brusel plánuje cez kapitálovú úniu regulovať priame dane, obáva sa SaS

Bratislava 4. apríla (TASR) – Nová Európska komisia (EK) na čele s Jeanom-Claudom Junckerom medzi svoje prvé kroky zaradila tzv. kapitálovú úniu. Na tento návrh, aj keď je ešte len v začiatkoch, upozorňuje opozičná SaS.

„V podstate ide o väčšie zjednotenie pravidiel pre akciové a dlhopisové trhy členských krajín Európskej únie s oficiálne deklarovaným cieľom pomôcť malým a stredným firmám v prístupe k financovaniu – smerom od bánk k trhom. Deklarovaný cieľ je však len symbolický. Malé a stredné podniky totiž nie sú ani v USA, na ktoré sa EK odvoláva, financované primárne z trhov vzhľadom na svoju veľkosť, ktorá je pod ich rozlišovacou schopnosťou,“ konštatoval v stanovisku pre médiá tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár.

Komisia vyzvala členské štáty na posielanie pripomienok k svojmu predbežnému návrhu, liberáli majú v tejto súvislosti dve otázky. Pýtajú sa, ako chce EK odbúravať byrokraciu v oblasti finančnej regulácie, ako aj na to, či vie komisia ubezpečiť, že cez domnelé zlepšenie fungovania kapitálových trhov nepresadí reguláciu priamych daní.

SaS sa totiž obáva, že cez kapitálovú úniu plánuje Brusel regulovať priame dane, v tomto prípade dane z kapitálových výnosov. „Je to nebezpečný precedens, keďže priame dane sú dnes v kompetencii národných štátov,“ upozornil Rajtár s tým, že SaS bude pozorne sledovať snahu EK v tejto oblasti.

vjo