FINANCIE: Brusel poslal do českého rozpočtu dotácie 4 miliardy Kč

Praha 21. augusta (TASR) – Česko dostalo z Bruselu do rozpočtu 4 miliardy Kč (160,61 milióna eur). Taký je priebežný výsledok obnoveného preplácania európskych dotácií pre časť operačných programov, ktoré Prahe povolila Európska komisia (EK) 23. júla. Brusel tak reagoval na žiadosti v hodnote 12 miliárd Kč, ktoré odoslalo ministerstvo financií ihneď po opätovnom otvorení úniových finančných kohútikov. Platby sa nakopili počas preventívneho pozastavenia čerpania od marca do konca júna.

Z celkového prídelu pre Česko vo výške takmer 800 miliárd Kč na roky 2007 až 2013 s možnosťou dočerpania v nasledujúcich dvoch rokoch dosiahla republika zatiaľ príjem 141,1 miliardy Kč. Je to necelých 18 % pririeknutej sumy.

Z 15 pozastavených programov dostalo zelenú sedem. Vzdelávanie pre konkurencieschopnosť a Životné prostredie na súhlas čakajú. Patria medzi programy, v ktorých sú individuálne ťažkosti a tie Akčný plán nápravy neriešil. Práve jeho prijatie umožnilo, aby sa čerpanie európskych peňazí obnovilo.

Informuje český denník E15.

(1 EUR = 24,905 CZK)

12 jns gl