FINANCIE: Brusel pripravil manuál, ako hovoriťo problémoch Grécka

Brusel 9. februára (TASR) – Brusel pripravil "manuál", ako majú predstavitelia únie hovoriť o gréckych fiškálnych problémoch.

Ministri financií Európskej únie (EÚ) dostali minulý týždeň inštrukcie, aby nereagovali na otázky týkajúce sa prípadnej finančnej pomoci pre Grécko a zdôraznili svoju podporu pre úsporné opatrenia Atén. Tvrdí to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na tajný dokument EÚ.

Podľa materiálu datovaného 5. februára majú ministri na otázku týkajúcu sa rizika platobnej neschopnosti Grécka odpovedať, že plne dôverujú gréckej vláde, ktorá tento problém vyrieši.

Dokument má názov Základné body externej komunikácie o fiškálnej situácii Grécka (Elements of External Communication on the Fiscal Situation in Greece). Pripravili ho predstavitelia ministerstiev financií, Európskej centrálnej banky (ECB) a Európskej komisie (EK). Jeho cieľom je snaha pomôcť ministrom financií zodpovedať otázky pred stretnutím plánovaným na 15. a 16. februára, na ktorom budú rokovať o rozpočtových plánoch Grécka.

Lídri EÚ sa stretnú už 11. februára. Hlavnou témou summitu bude finančná kríza, ktorej čelí Grécko a ďalšie krajiny eurozóny ako Španielsko a Portugalsko.

Predstaviteľom Grécka ani únie sa nedarí presvedčiť investorov, že Atény zvládnu fiškálnu krízu, ktorá vyvolala turbulencie na trhoch s dlhopismi takzvaných periférnych krajín eurozóny a pokles svetových akciových indexov. Prezident ECB Jean-Claude Trichet síce 4. februára povedal, že dôveruje gréckemu programu konsolidácie verejných financií, ale výnosy dvojročných gréckych dlhopisov odvtedy vyskočili na najvyššiu úroveň za takmer desaťročie a poistenie španielskych a portugalských dlhopisov cez swapy úverového zlyhania (credit default swaps, CDS) dosiahlo rekordnú cenu.

Grécko prisľúbilo, že zníži rozpočtový deficit na 3 % HDP v roku 2012 z vlaňajších 12,7 % HDP. Súčasťou konsolidačného balíka je zvýšenie niektorých daní, zmrazenie platov vo verejnom sektore, zintenzívnenie boja s daňovými únikmi a zvýšenie veku odchodu do dôchodku.

"Privítali sme tieto opatrenia, uvádza sa v dokumente EÚ. Pripomína, že vysoká riziková prirážka na grécke dlhopisy ukazuje pretrvávajúce obavy trhov. "Naliehavo je potrebné zrealizovať korekčné opatrenia, aby sa obnovila dôvera finančných trhov."

Podľa dokumentu majú predstavitelia únie tiež zdôrazňovať, že Grécko bude musieť zabezpečiť dôveryhodné a presné štatistické údaje, aby bolo možné efektívne monitorovať implementáciu odporúčaní Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN).

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 lom pop