Česká vláda tajne rieši, či sa zapojí do záchranného programu eurozóny

Praha 26. novembra (TASR) – V najvyššej českej politike sa tajne, za zatvorenými dverami rieši zásadná vec – či sa bude Česko podieľať na európskom záchrannom pláne pre krajiny eurozóny. Kabinet rokovania o tejto téme prerušil, dvaja jeho členovia však pod podmienkou anonymity internetovému portálu pražského denníka Mladá fronta Dnes (iDNES.cz) prezradili, že český prezident Václav Klaus by si dokonca želal, aby vláda v Bruseli prerokovala výnimku na prijatie eura.

Podľa neho by sa Česko, podobne ako Dánsko či Veľká Británia, malo s Európskou úniou dohodnúť, že aj keď bude spĺňať všetky podmienky na zavedenie eura, nemusí ho prijať.

Čo sa týka finančnej pomoci zadlženým štátom eurozóny, iDNES.cz pripomína, že už na októbrovom summite EÚ sa riešilo vytvorenie "stáleho mechanizmu" na riešenie týchto problémov. Ten by nahradil súčasný fond, ktorý únia vytvorila po dohode o finančnej pomoci Grécku a z ktorého má teraz dostať pomoc aj Írsko.

"Rysuje sa pritom niekoľko scenárov, vrátane participácie nečlenských štátov eurozóny na krízovom fonde. V tejto chvíli je preto potrebné konkretizovať vyjednávaciu pozíciu Českej republiky," uvádza sa v materiáloch na rokovanie vlády, ktoré mali ministri na stole tento týždeň a ktoré získal portál iDNES.cz.

Koaličná strana Veci verejné údajne požiadala, aby sa vyčíslilo, aký by bol podiel Česka na krízovom fonde.

Podľa jedného z ministrov, ktorý na spor vo vláde iDNES.cz upozornil, aj centrálna banka zaujala zdržanlivý postoj k účasti Česka na európskom krízovom programe.

Informuje o tom iDnes.cz.

bal gl