Česko čelí kritike Európskej komisie za neambicióznu fiškálnu politiku

Praha 13. mája (TASR) – Českým politikom prišiel z Bruselu jasný odkaz – ciele vašej krajiny pri náprave verejných financií sú málo ambiciózne. "Fiškálnej stratégii na budúci rok chýbajú ambície a fiškálne ciele sú predmetom rizík na príjmovej ako aj na výdavkovej strane," uvádza sa to v materiáli Európskej komisie (EK). Komisia hodnotila pripravenosť deviatich členov EÚ na vstup do eurozóny.

Ďalšia studená sprcha prišla z Frankfurtu nad Mohanom. Európska centrálna banka (ECB) v konvergentnej správe konštatuje, že záporná výška vlastného kapitálu "môže nepriaznivo ovplyvniť" schopnosť Českej národnej banky (ČNB) plniť jej úlohy.

Centrálni bankári proti takému tvrdeniu vzniesli ostré námietky. "Začlenenie témy kapitálu centrálnej banky do konvergentnej správy ECB je neodôvodneným odklonom od zásady Európskej únie o rovnakom prístupe," uviedol guvernér Zdeněk Tůma. Podľa neho sa touto témou doteraz nezaoberala ani jedna konvergentná správa. Navyše, tento problém sa netýka len Česka. S kumulatívnou stratou je konfrontovaná aj Národná banka Slovenska, a krajinu napriek tomu prijali do eurozóny.

Záporný kapitál ČNB by sa mohol stať problémom v prípade, že by EÚ zvýšila nároky na posudzovanie uchádzačov o euro a kapitálová vybavenosť centrálnych bánk by sa stala jedným z kritérií. V takom prípade by musel zasiahnuť štát, kumulovaná strata by sa hradila z verejných prostriedkov. Negatívny kapitál centrálnej banky dosiahol koncom decembra 136 miliárd Kč (5,36 miliardy eur).

Jedinou krajinou z hodnotenej skupiny, ktorá plní podmienky EK a aj ECB, je Estónsko. To od januára budúceho roku rozšíri eurozónu.

ČNB upozorňuje, že straty, ktoré vznikli účtovným precenením devízových rezerv za celé obdobie jej existencie, nepodlomili jej nezávislosť a dôveryhodnosť, ktoré sú medzinárodne hodnotené ako veľmi vysoké. "Výčitka ECB je úplne neodôvodnená, a takisto nebude a nemôže mať nijaké dôsledky. Už aj preto nie, že genéza strát je celkom jasná. Kumulované straty nikdy nemali vplyv na menovú politiku," povedal viceguvernér Mojmír Hampl. Tieto straty ČNB postupne znižuje z dosiahnutého zisku.

Informoval o tom český denník E 15.cz.

(1 EUR = 25,390 CZK)

12 jns pop