Česko požiadalo Brusel o výnimku platenia dane z pridanej hodnoty

Praha 28. februára (TASR) – Česká vláda poslala Európskej komisii (EK) žiadosť o výnimku z pravidiel účtovania dane z pridanej hodnoty (DPH). Štát prichádza pri doterajšom jej systéme v dôsledku podvodov o miliardy.

Poskytnutie výnimky by umožnilo preniesť v Česku povinnosť platiť DPH z dodávateľa na odberateľa, to znamená v celom reťazci obchodníkov až na koncovú čerpaciu stanicu.

Rozsiahle podvody pri pohonných látkach totiž doteraz fungujú spôsobom, ktorý sa z hľadiska zákonov prakticky nedá stíhať. V reťazci niekoľkých firiem, ktoré si benzíny a naftu navzájom predávajú, ešte než doputuje na čerpaciu stanicu, priekupník deklaruje platbu DPH a uplatní si nárok na jej vrátenie, ale krátko pred termínom platby jeho firma skrachuje v súvislosti s vymyslenou pohľadávkou inej firmy, ktorej sídlo sa nachádza napríklad na Cypre alebo na Kajmanských ostrovoch.

Platbu teda nemôže realizovať, ale nie je trestne stíhateľný, lebo priekupníkovi nikto nedokáže, že sa platbe dane vyhol úmyselne. Podľa predstaviteľov ministerstva financií aj samotných spracovateľov ropy je prenesenie povinnosti odvádzať štátu DPH na odberateľa účinný spôsob, ako na jednej strane možno obmedziť okrádanie štátnej pokladnice a na druhej strane podviazať príjem podvodníkov.

Má to však háčik. Česko sa síce dovoláva opatrenia, ktoré európska smernica o spoločnom systéme DPH umožňuje, ale v sektore motorových palív by išlo o jedinú výnimku v spoločenstve.

Podľa pravidiel EÚ musí totiž schváliť výnimku rada ministrov financií jednomyseľne.

Výnimka v účtovaní DPH by vyriešila len časť spôsobov, ktoré podvodníci používajú, aby okradli štátny rozpočet. Inokedy totiž priekupník kalkuluje štátu DPH nie z celkovej ceny paliva, ale len zo základnej ceny bez pripočítania spotrebnej dane. Alebo dovozca deklaruje tranzit cez Česko, ale palivo pretankuje bez úhrady dane z pridanej hodnoty do tankerov odberateľov.

Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.

12 jns pa