FINANCIE: Česko sa pripojí k fiškálnemu paktu EÚ

Praha 24. marca (TASR) – Vláda v Prahe dnes schválila pristúpenie Českej republiky k fiškálnemu paktu Európskej únie (EÚ). Zmluvu však musí ešte schváliť v parlamente ústavná väčšina. Vláda tak bude potrebovať podporu opozície. Informoval o tom na svojej internetovej stránke český denník Mladá fronta Dnes.

„Vláda urobila najdôležitejšie európske rozhodnutie od svojho vzniku. Vraciame sa do hlavného prúdu európskej integrácie,“ povedal po rokovaní kabinetu premiér Bohuslav Sobotka.

Pristúpenie k fiškálnemu paktu znamená, že Česko bude musieť do svojej legislatívy začleniť pravidlá na udržanie rozpočtovej disciplíny. Pripojenie k paktu zabráni budúcim vládam nadmerne zadlžovať krajinu.

„Fiškálny pakt bol prijatý preto, aby posilnil dôveru finančných trhov,“ povedal po rokovaní vlády minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek.

Bývalý premiér Petr Nečas, ktorého podporil vtedajší prezident Václav Klaus, odmietol v roku 2012 fiškálnu zmluvu podpísať. Podobne ako ČR sa spomedzi krajín EÚ zachovala len Veľká Británia. Nečas možné pripojenie sa Česka k zmluve niekedy v budúcnosti podmienil predchádzajúcom referendom o tom, či si českí občania vôbec želajú, aby sa v krajine platilo eurom.

Česko tým podľa Zaorálka okrem iného stratilo právo zúčastňovať sa na summitoch krajín eurozóny. Teraz túto vec napraví a bude opäť v jadre európskej integrácie. „To je vec, ktorú pokladám za veľmi významnú, aby sme náš hlas boli schopní v únii presadzovať a mohli sa podieľať na zásadných rozhodnutiach,“ povedal Zaorálek.

Opozičná ODS rozhodnutie vlády odmietla. „Urobila ďalší nezvratný krok smerom k členstvu Českej republiky v eurozóne, ktoré odmieta drvivá väčšina občanov. Vládne strany tak okrem iného konajú v zásadnom rozpore s vôľou svojich vlastných voličov. Zároveň tak vláda zmenila kurz predošlej vlády o stoosemdesiat stupňov. Takáto politika od steny k stene je úplne nevierohodná, akokoľvek sa táto účelovosť môže Bruselu páčiť,“ reagoval prvý podpredseda ODS Jan Zahradil.

Štáty EÚ v rámci fiškálneho paktu zakotvia do svojho právneho poriadku, najlepšie priamo do ústavy, pravidlo, že dosiahnu v podstate vyrovnaný štrukturálny rozpočet alebo ešte lepšie, jeho prebytok. Povolený bude deficit len do výšky 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Na ukotvenia tohto pravidla v domácom práve bude dohliadať Súdny dvor EÚ. Tým štátom, ktoré prekročia povolený deficit, by mohol udeliť pokutu do výšky 0,1 % HDP.

Ak aj obe komory parlamentu fiškálnu zmluvu s ústavnou väčšinou schvália, Česko sa bude jej pravidlami riadiť až po prijatí eura. Podobne ako Poľsko, Maďarsko, Švédsko a Litva.

12 bal zll