CH. Lagardeová žiada eurozónu o silný signál podpory pre Grécko

Manila 18. novembra (TASR) – Dohoda medzi gréckymi veriteľmi o znížení veľkého dlhu krajiny by mala podľa šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christiny Lagardeovej "vychádzať z reality a nie zo zbožných želaní". Agentúre Reuters to Lagardeová povedala dnes vo filipínskej Manile pred odchodom do Bruselu na rokovanie s európskymi predstaviteľmi.

Lagardeová zrušila svoju účasť na juhoázijskom summite v Kambodži, aby stihla utorkové (20.11.) rokovanie euroskupiny o Grécku.

V rozhovore šéfka MMF zdôraznila, že bude presadzovať stabilné riešenie gréckeho dlhu, aby sa zabránilo predlžovaniu neistoty a ďalšiemu poškodzovaniu gréckej ekonomiky. Domnieva sa, že členovia eurozóny by mali vyslať silný signál o tom, že stoja pri Grécku tým, že odpustia časť pohľadávok, ktoré majú voči Aténam.

Grécko smeruje do šiesteho roku recesie. V nej sa hrubý domáci produkt krajiny už znížil o 20 % a miera nezamestnanosti prekročila 25 %.

Hašterenie medzi gréckymi veriteľmi viac poškodí krajinu, ak trhy budú vidieť, že Atény nemajú podporu Európy.

V európskej dlhovej kríze MMF pôsobí spolu s Európskou úniou a Európskou centrálnou bankou (ECB) ako súčasť takzvanej Trojky, ktorá poskytuje úvery Grécku, Írsku a Portugalsku. Spor s Európou o riešení gréckeho dlhu je pre MMF testom jeho dôveryhodnosti a nezávislosti. Lagardeová poznamenala: "Neznepokojuje má vnímanie dôveryhodnosti fondu. Znepokojuje ma reálna dôveryhodnosť fondu".

1 jns vs