Čína je ochotná pomôcť eurozóne ozdraviť ekonomiku

Peking 23. decembra (TASR) – Čína je ochotná pomôcť krajinám eurozóny ozdraviť ekonomiku. Uviedla to dnes hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Ťiang Jü po uverejnení správy, že Peking by mohol zvýšiť investície do európskych dlhopisov.

Čína má najväčšie devízové rezervy na svete, a to 2,65 bilióna USD (2,02 bilióna eur). Mnohí investori preto sledujú, či Peking použije časť z nich na nákup dlhopisov problematických členov eurozóny: Grécka, Írska, Portugalska a Španielska.

"To, čie dlhopisy Čína nakúpi, nie je v našej kompetencii," vyhlásila Ťiang Jü na tlačovej konferencii. "Môžem vám však povedať, že Čína podporuje vytvorenie stabilizačného finančného mechanizmu Európskej únie a Medzinárodného menového fondu na riešenie dlhovej krízy. Sme ochotní podporiť krajiny eurozóny v boji s krízou a pri ozdravovaní ekonomiky a verejných financií," dodala.

Podľa londýnskych novín Financial Times Čína ponúkla Bruselu koordinovanú akciu na podporu eura a podpredseda čínskej vlády Wang Čchi-šan informoval predstaviteľov únie, že Peking už podnikol "konkrétne kroky" na pomoc štátom eurozóny.

Obavy z rozšírenia dlhovej krízy z tzv. menších okrajových ekonomík eurozóny na väčšie ekonomiky, ako je napríklad Španielsko, uškodilo spoločnej európskej mene.

"Európsky trh bol, je a bude pre Čínu jedným z najvýznamnejších investičných trhov," pripomenula Ťiang Jü.

Peking v snahe ochrániť svoje investície do európskych dlhopisov tento rok opakovane vyjadril podporu spoločnej európskej mene a zaviazal sa, že kúpi dlhopisy Grécka, ktorého fiškálne problémy odštartovali dlhovú krízu eurozóny.

Portugalské noviny Jornal de negócios tento týždeň napísali, že Čína je pripravená investovať 4 až 5 miliárd eur do nákupu portugalských dlhopisov, aby pomohla krajine odraziť tlak trhov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3112 USD)

1 bal pop