FINANCIE: Čína odmietla správu Financial Times, že neverí euru

Peking 27. mája (TASR) – Čínsky Štátny úrad pre devízové rezervy (SAFE), ktorý spravuje ekvivalent 2,5 bilióna USD (2,03 bilióna eur) devíz krajín, odmietol dnes správu britského denníka Financial Times (FT), ktorá spôsobila, že euro a americké akcie na burze v New Yorku klesli.

Denník informoval, že SAFE prehodnocuje dlhy členov eurozóny. Úrad však vyjadril dôveru eurozóne, keď napísal, že obnoví svoju finančnú stabilitu.

O informáciách FT v stanovisku úrad uviedol, že sú „nepodložené“. Vyhlásil, že „európsky trh bol v minulosti, je v súčasnosti a bude aj v budúcnosti pre SAFE jedným z hlavných investičných trhov,“ uvádza čínske dementi. Dodal, že Európa na svojich finančných trhoch dosiahne rovnováhu aj vďaka medzinárodnej pomoci.

FT vo svojej informácii citoval neuvedený zdroj, ktorý tvrdil, že sa predstavitelia SAFE stretli so zahraničnými bankármi, aby s nimi prediskutovali dlhy členov eurozóny, ich štátne dlhopisy vydané v eurách. Zdroj však neuviedol, či vláda vydala nejaké rozhodnutie o zmenách v zložení rezerv.

Zloženie čínskych devízových rezerv je tajomstvom. Ekonómovia však odhadujú, že 70 % ich je v dolároch a v amerických vládnych dlhopisoch a v iných cenných papieroch, zvyšok je v eurách a v jenoch. Podiel japonskej meny by mal predstavovať z nich len zlomok. Podľa odhadov by mala mať Čína v rezervách necelých 490 miliárd eur.

Peking vyjadril obavy o stabilitu Grécka, Írska, Talianska, Portugalska a Španielska. Ich dlhopisov by mal mať podľa analytikov však len málo. Čínska konzervatívna investičná stratégia dáva prednosť bezpečnosti a likvidite pred ziskovosťou.

Čína sa v posledných mesiacoch pokúša diverzifikovať svoje devízové rezervy, zbaviť sa jednostrannej orientácie na dolár. Každé zníženie hodnoty v eurách by prinieslo veľkú zmenu jej devízovej politiky.

Informovala o tom agentúra AP.

(1 EUR = 1,2309 USD)

2 jns pop