Člen ECB E. Nowotny odmietol skoré zníženie depozitnej sadzby pod nulu

Bratislava 3. mája (TASR) – Možnosť zníženia depozitnej sadzby pod nulu sa momentálne neplánuje, povedal dnes člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny v reakcii na štvrtkové (2. 5.) vyhlásenie prezidenta ECB Maria Draghiho počas zasadnutia banky v Bratislave. Informovala o tom agentúra Reuters.

Draghi vtedy uviedol, že ECB je "technicky pripravená" na zníženie depozitnej sadzby z terajšej nulovej úrovne, čo znamená, že banky by museli za ukladanie peňazí v ECB platiť. Draghiho slová vyvolali špekulácie, že centrálna banka už pripravuje pôdu na zavedenie zápornej sadzby, čo však Nowotny odmietol.

"Interpretácia trhov, čo sa týka včerajšej diskusie, bola mierne prehnaná," povedal Nowotny novinárom v Bratislave. Ako dodal, je to jedna z mnohých možností, ktorá však v najbližšej budúcnosti nie je relevantná. Kurz eura oproti doláru, ktorý po Draghiho vyjadreniach v súvislosti so zápornou depozitnou sadzbou klesol, po vyhlásení Nowotného opätovne posilnil.

Zníženie depozitnej sadzby pod nulu by mohlo banky podporiť, aby peniaze radšej požičiavali, než si ich držali na účtoch ECB, a pomohli tak rozhýbať ekonomiku. Na druhej strane by však mohlo mať nepriaznivý vplyv na vlastné operácie bánk a dôsledky by sa prejavili aj na dlhopisových trhoch.

1 dan gl