Člen Výkonnej rady ECB B. Coeure trvá na dohľade nad všetkými bankami

Brusel 19. novembra (TASR) – Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeure trvá na tom, aby ECB v rámci bankovej únie mala dohľad nad všetkými bankami, s čím odmieta súhlasiť Nemecko, najsilnejšia krajina eurozóny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Coeure v Bruseli uviedol, že je nevyhnutné, aby pod mechanizmus jednotného dohľadu spadali všetky banky. To by znamenalo, že ECB by dohliadala ako na nadnárodné inštitúcie, tak aj na menšie lokálne banky.

Vyhlásenie člena vedenia ECB sa tak opäť diametrálne líši od predstáv nemeckej vlády, ktorá chce právomoci ECB v rámci bankového dohľadu obmedziť len na systémovo dôležité banky. To znamená tie, ktorých prípadné problémy by mohli menovú úniu ohroziť.

Coeure ale varoval, že vyňatie niektorých bánk spod dohľadu ECB by tieto inštitúcie mohlo poškodiť. Obáva sa, že banky, ktoré by sa dostali mimo dohľadu centrálnej banky eurozóny, by boli považované za menej bezpečné. Tým by sa im mohol sťažiť prístup k úverom alebo znížiť objem vkladov.

1 dan gl