ČNB nesúhlasí s prenosom právomocí národných dohľadov na úniovú úroveň

Praha 13. decembra (TASR) – Jednou z dôležitých tém v Európskej únii (EÚ) je aj reforma regulácie finančného sektora. Od 1. januára 2011 vzniká nový nadnárodný európsky systém dohľadu. Viceguvernér Českej národnej banky (ČNB) Vladimír Tomšík sa obáva prenášania právomocí národných dohľadov na úniovú úroveň.

Od začiatku budúceho roka by mali začať fungovať tri nové kontrolné orgány, ktoré budú mať na starosti banky, poisťovne a obchodovanie s cennými papiermi. Okrem toho vznikne Európska rada pre systémové riziká (ESRB), ktorá bude monitorovať potenciálne nebezpečenstvá v celom finančnom systéme.

Cieľom reformy je zabrániť opakovaniu finančnej krízy z roku 2008, ktorá stiahla ekonomiku únie do recesie a prinútila vlády zaplatiť miliardy z peňazí daňových poplatníkov na záchranu bánk. Okrem toho má zvýšiť koordináciu jednotlivých národných dohľadov nad finančnými inštitúciami a trhmi, aby sa "držali" rovnakých pravidiel.

Tomšík v rozhovore pre český internetový denník E15 uviedol, že súhlasí s tým, aby nové inštitúcie dohľadu fungujúce na úniovej úrovni vydávali usmernenia a odporúčania. "ČNB podporuje aktívnu medzinárodnú spoluprácu, koordináciu, zdieľanie informácií."

Je však proti tomu, aby národné dohľady preniesli časť svojich právomocí na inštitúcie vykonávajúce dohľad v celej EÚ. "Som ale odporcom krokov, ktoré by smerovali k preneseniu právomocí národných dohľadov na úroveň EÚ. To by sa oddelili národné právomoci od národnej zodpovednosti. ČNB zo zákona zodpovedá za dohľad nad finančným trhom, prenesením právomocí by vznikla nerovnováha. Dôvodom je ochrana fiškálnych záujmov Českej republiky. Neexistuje niečo ako nadnárodný daňový poplatník."

Tomšík kritizoval aj smernice regulujúce odmeňovanie v bankách. Verejný sektor by podľa neho nemal stanovovať to, ako majú byť riadené súkromné firmy. Regulácia odmeňovania manažérov je však už schválená a členské krajiny únie musia túto smernicu transponovať do národnej legislatívy.

Viceguvernér ČNB sa tiež vyjadril k téme prijatia eura. V tejto chvíli je podľa neho vstup Česka do eurozóny neaktuálny. "Som hlboko presvedčený, že Česku teraz pomáha vlastná mena."

Úrokové sadzby podľa Tomšíka zostanú po väčšinu budúceho roka na terajšej úrovni. "Ja sám v tejto chvíli očakávam stabilitu sadzieb. Do budúcnosti však nemožno vylúčiť pohyb žiadnym smerom."

Kľúčový úrok zostáva na úrovni 0,75 % od jeho májového zníženia o 25 bázických bodov. Banková rada ČNB bude najbližšie rozhodovať o úrokových sadzbách 22. decembra.

Tomšík na budúci rok očakáva spomalenie ekonomiky, čo bude predovšetkým dôsledkom fiškálnej konsolidácie nielen v ČR, ale v celej EÚ. Aktuálna prognóza ČNB na budúci rok počíta s rastom na úrovni 1,2 % po 2,3-% raste v tomto roku.

Informoval o tom denník E15.

12 20 lom pop