ČR sa nezapojí do trvalého záchranného mechanizmu pre eurozónu

Praha 8. decembra (TASR) – Česká republika sa nezapojí do žiadneho budúceho záchranného mechanizmu pre eurozónu a trvá na tom, aby sa tzv. krízový fond týkal len členských štátov menovej únie.

Európska únia (EÚ) chce po skončení platnosti tzv. eurovalu, čiže európskeho stabilizačného fondu (EFSF), v roku 2013 vytvoriť nový trvalý mechanizmus na pomoc krajinám, ktoré sa ocitnú vo finančných problémoch.

Česká republika sa nepodieľa ani na eurovale, na rozdiel od niektorých iných štátov únie, ktoré nezaviedli spoločnú európsku menu. Vláda v Prahe sa rozhodla, že sa nezapojí ani do trvalého mechanizmu. "Náš postoj je taký, že krízový mechanizmus by mal zahŕňať len štáty eurozóny, čo znamená, že sa to krajín, ako je Česká republika, netýka," uviedol premiér Petr Nečas.

Minister obrany Alexander Vondra dodal, že Česko by nemalo podporiť žiadny mechanizmus, ktorý by viedol k vytvoreniu fiškálnej únie. Vyhlásil tiež, že v záujme ČR je vytvorenie systému riadeného bankrotu a reštrukturalizácie dlhov. Praha by podľa neho mala podporiť aj zákaz vydávania spoločných európskych dlhopisov.

Česi opatrne pristupujú aj k zavedeniu eura v krajine a odolávajú tlakom na určenie termínu pre vstup do eurozóny. Tvrdia, že náklady na výmenu koruny za euro sú príliš vysoké.

Člen Bankovej rady Českej národnej banky (ČNB) Pavel Řežábek začiatkom decembra vyhlásil, že nepodporí žiadosť Česka o vstup do eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl