Cyperská vláda odmieta kontrolu zákonov proti praniu peňazí

Nikózia 13. februára (TASR) – Odchádzajúca cyperská vláda dnes odmietla schváliť revíziu zo strany Európskej únie (EÚ), ktorá chce preveriť, ako ostrovný štát v praxi uplatňuje legislatívu zameranú na boj s praním špinavých peňazí. To však môže viesť k ďalšiemu oddialeniu záchranného úveru pre Cyprus. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ministri financií eurozóny sa na pondelkovej (11. 2.) schôdzi rozhodli, že poveria súkromnú spoločnosť, aby posúdila uplatňovanie európskych zákonov proti praniu špinavých peňazí na Cypre. A na základe hodnotiacej správy sa potom rozhodnú, či poskytnú ostrovu finančnú pomoc.

Cyperská ľavicová vláda, ktorá po nedeľných (17. 2.) parlamentných voľbách odstúpi, však takýto postup kritizuje.

"Odsudzujeme akýkoľvek pokus určitých kruhov z EÚ, ktoré chcú vydieraním prinútiť Cyprus, aby akceptoval nebezpečný proces," vyhlásil hovorca cyperskej vlády Stefanos Stefanu.

Prieskumy naznačujú, že v nedeľných voľbách zvíťazí líder proreformnej konzervatívnej strany Nicos Anastasiades. Nová vláda sa však ujme funkcie najskôr v marci.

Cyprus vlani požiadal Európsku úniu (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF) o záchranný úver. Dôvodom sú finančné problémy cyperských bánk, ktoré museli odpísať veľké straty z gréckych dlhopisov. Podľa predbežného odhadu Cyprus bude potrebovať zhruba 17,5 miliardy eur.

Stredomorský ostrov je však považovaný za daňový raj, najmä pre bohatých Rusov. Mnohí z nich krajinu podľa Nemecka, ale aj ďalších štátov, využívajú na pranie špinavých peňazí. To však cyperská vláda odmieta a trvá na tom, že v tomto smere spĺňa všetky medzinárodné štandardy.

1 20 bal gl