Cyperský prezident považuje podmienky Trojky za ťažko akceptovateľné

Brusel 15. novembra (TASR) – Cyperský prezident Demetris Christofias uviedol, že podmienky, ktoré voči ostrovnej krajine vznášajú predstavitelia Trojky, sú príliš tvrdé a ťažko akceptovateľné, uviedol denník Cyprus Mail. Jeho tvrdenia protirečia vyhláseniu cyperského ministra financií Vassosa Shiarlyho, ktorý v utorok (13. 11.) pripustil, že finančná pomoc EÚ pre Cyprus by sa mohla stať skutočnosťou do konca tohto týždňa.

Shiarlyho slová potvrdil v stredu (14. 11.) aj cyperský denník Cyprus Mail. O niekoľko hodín nato však prezident Christofias pred cyperskými podnikateľmi uviedol, že Trojka, zložená z predstaviteľov Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá preveruje podmienky na poskytnutie záchranného úveru pre cyperské banky, predkladá podmienky, ktoré sú ťažko prijateľné.

"Rokovania sú zložité, to sme očakávali, avšak politické podmienky navrhnuté Trojkou sú ťažko akceptovateľné," uviedol Christofias. Dodal, že obsah dohody, ktorú chce Cyprus s Trojkou uzavrieť, je pre krajinu viac ako významný, lebo ide o budúcnosť cyperského národa.

Minister Shiarly v utorok počas stretnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli vyjadril nádej, že o podmienkach finančnej pomoci pre Cyprus sa rozhodne do konca tohto týždňa.

Cyperská vláda požiadala koncom júna, ešte pred prevzatím polročného predsedníctva v EÚ, o finančnú pomoc pre bankový sektor, ktorý utrpel ťažké straty v súvislosti s krízou v Grécku. Požadovaná finančná pomoc by mohla presiahnuť 10 miliárd eur.

Prezident Christofias však upozorňuje, že podmienky požadované Trojkou sú príliš tvrdé pre ostrov, ktorý sa nachádza v recesii. Trojka okrem iného požaduje od vlády v Nikózii, aby znížila platy verejných funkcionárov o 15 %, v oblasti sociálnych služieb o 10 %, rovnako aj vládne dotácie, na druhej strane žiada, aby zvýšila DPH.

Predstavitelia Trojky sú na ďalšej prieskumnej misii v Nikózii už od piatka (9.11.) minulého týždňa a podľa dnešnej správy štátneho cyperského rozhlasu to nie je ich posledný prieskum stavu cyperského bankovníctva. Experti Trojky sa údajne vyjadrili, že na lepšie zmapovanie situácie, ktorá má viesť k rekapitalizácii cyperských bánk, potrebujú viac času, a preto sú pravdepodobné ďalšie inšpekcie.

Eurokomisár pre finančné záležitosti Olli Rehn začiatkom tohto týždňa uviedol, že situácia v cyperskom bankovom sektore je "dosť vážna". Očakáva sa, že o otázke finančnej pomoci pre Cyprus rozhodnú ministri financií eurozóny (Euroskupina) na svojom najbližšom oficiálnom zasadnutí 3. decembra. Podľa niektorých diplomatov z Bruselu je však dosť pravdepodobné, že rokovania s Cyprom budú zložitejšie, a preto sa hovorí aj o mimoriadnom stretnutí Euroskupiny naplánovanom na 12. decembra, ktoré bude špeciálne zamerané na Cyprus.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl