Cyprus dostane pomoc až po splnení očakávaných podmienok

Berlín 18. februára (TASR) – V ťahaniciach medzi cyperskou vládou na jednej strane a veriteľmi na druhej strane o podmienkach poskytnutia úveru sa zatiaľ nečrtá prekonanie mŕtveho bodu. Agentúra DPA cituje člena výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörga Asmussena, že budúci veritelia potrebujú v Nikózii partnera, s ktorým by sa dalo rokovať o nevyhnutných reformách v krajine. Až po dohode o nich prichádza do úvahy poskytnutie viacmiliardového úveru. Cyprus ho naliehavo potrebuje na prekonanie vážnej ekonomickej a najmä finančnej situácie.

Cyperské banky majú vo svojom portfóliu obrovské množstvo prakticky bezcenných gréckych vládnych dlhopisov.

Asmussen v nedeľu (17.2.) večer v publicistickej relácii televíznej stanice ARD ďalej povedal, že mnohé krajiny EÚ vkladajú nádej do konzervatívneho prezidentského kandidáta Nikosa Anastasiadesa. V nedeľných voľbách sa mu však nepodarilo získať absolútnu väčšinu hlasov a preto sa tento týždeň uskutoční ich rozhodujúce kolo.

Doterajší prezident Dimitris Christofias nesúhlasí s požiadavkou medzinárodných veriteľov, aby sa v krajine uskutočnila rozsiahla privatizácia štátneho majetku. Asmussen dodal: "Teraz budeme vyčkávať, či sa do konca marca nájde (v Nikózii) niekto, s kým sa bude dať o takom programe rozumne vyjednávať".

3 12 jns vs