Cyprus potrebuje na záchranu bánk vyše 11 miliárd eur

Brusel 5. októbra (TASR) – Cyprus možno požiada štáty eurozóny o úver vo výške 11,5 miliardy eur na záchranu svojho oslabeného bankového systému a zaplátanie deficitu v štátnom rozpočte. Uviedol to dnes európsky internetový denník EUobserver.

Pre úzke prepojenie cyperských bánk s gréckym bankovým systémom Cyprus už musel začiatkom tohto roka požiadať o finančnú pomoc vo výške 4 miliardy eur.

Avšak pretrvávajúce finančné problémy politicky rozdeleného ostrova, priamo spojené s najväčšími finančnými inštitúciami – Cyperská banka a Cyperská ľudová banka, v lete prinútili vládu v Nikózii požiadať EÚ o pomoc.

Cyperský minister financií Vassos Shiarly vo štvrtok (4. 10.) uviedol, že ostrovné banky budú potrebovať dodatočných 5 miliárd eur na upevnenie svojej finančnej situácie. Podľa odhadov Trojky, čiže expertov z Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), však ide skôr o sumu vo výške 10 miliárd eur.

Cyperský prezident Demetris Christofias sa však zdráha požiadať EÚ o finančnú pomoc pre obavy z vysokých reformných nárokov zo strany veriteľov, ktoré by podľa neho mohli negatívne ovplyvniť ostrovnú ekonomiku.

Podľa plánov Trojky na oživenie cyperskej ekonomiky, ktoré prenikli do médií, by cyperská vláda musela pristúpiť k privatizácii štátnych podnikov, skoncovať so mzdovými nárastmi kopírujúcimi infláciu a tiež zrušiť koncoročné platové bonusy. Podľa prezidenta by to negatívne ovplyvnilo domácu ekonomiku, ktorá prvýkrát v 40-ročnej histórii štátnosti čelí prehlbujúcej sa recesii.

Európska komisia uviedla, že aj napriek Christofiasovmu odmietavému postoju voči záchrannému balíku z EÚ je ešte stále priestor na rokovanie. Misia Trojky sa vráti na Cyprus koncom tohto mesiaca, aby dokončila finálne rokovania o pôžičke.

Medzitým sa Cyprus stále nevzdal nápadu požičať si 5 miliárd eur od Ruska, od ktorého už koncom roka 2011 dostal pôžičku vo výške 2,5 miliardy eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl