Delegácia EÚ a MMF rokovala s Írskom o zmenšení domácich bánk

Dublin 19. novembra (TASR) – Prvé rokovania írskych predstaviteľov s delegáciou Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) sa týkali predovšetkým spôsobu, ako obmedziť veľkosť domácich bánk. Írske banky sú považované za príliš veľké a sú závislé od financovania zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), informoval o tom denník The Irish Times bez uvedenia zdroja.

Zástupcovia Európskej komisie (EK), ECB a MMF pricestovali do Dublinu vo štvrtok (18. 11.). Guvernér Írskej centrálnej banky (Central Bank of Ireland) Patrick Honohan uviedol, že vláda podľa neho prijme finančnú pomoc vo výške desiatok miliárd eur.

Minister financií Brian Lenihan tiež ešte vo štvrtok uviedol, že Írsko bude určite potrebovať nejakú formu zahraničnej pomoci, aby dokázalo vyriešiť problémy svojho bankového sektora.

Podľa The Irish Times sa diskutovalo o možnosti, že írske banky predajú aktíva, ktoré nepovažujú za kľúčové. Denník dodal, že na pritiahnutie potenciálnych kupcov budú potrebné garancie pokrývajúce potenciálne straty z predaných portfólií úverov alebo dohoda o rozdelení strát.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl