Delegácia MMF a EÚ kontroluje, ako Grécko plní svoje sľuby

Atény 14. júna (TASR) – Delegácia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ) je v Aténach, kde bude hodnotiť doterajšie plnenie opatrení na zníženie rozpočtového schodku.

Delegácia, ktorá zostane v Grécku týždeň, pricestovala dnes a stretla sa s predstaviteľmi ministerstva financií. Prísny dohľad je súčasťou podmienok záchranného balíka v celkovej hodnote 110 miliárd eur, ktorý Grécku poskytli MMF a krajiny eurozóny. Atény dostali prvú tranžu úveru v máji práve načas, aby vyrovnali dlhopisy, ktorých splatnosť sa skončila. Druhú tranžu by mali dostať v septembri.

Grécky premiér Jorgos Papandreu uviedol, že prijaté úsporné opatrenia prinášajú prvé ovocie. Vláde sa dokonca podarilo za prvých 5 mesiacov znížiť deficit viac, než plánovala. Podľa štatistického úradu rozpočtový schodok Grécka za prvých päť mesiacov roka klesol takmer o 40 %. Presnejšie, od začiatku roka do konca mája dosiahol deficit 8,97 miliardy eur, zatiaľ čo v rovnakom období vlani bol na úrovni 14,65 miliardy eur. To znamená, že sa znížil o 38,8 %, pričom ministerstvo plánuje v tomto roku jeho redukciu o 35,1 %.

Informovala o tom agentúra AP.

2 20 lom gl