Diskusie o rozpočte EÚ rozdeľujú poslancov Európskeho parlamentu

Štrasburg 6. júla – Návrh Európskej komisie (EK) viacročného finančného rámca (VFR) na rozpočtové obdobie 2014 – 2020 rozdelil v utorok poslancov Európskeho parlamentu (EP) počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu na dve skupiny – na jeho podporovateľov a odporcov. Predseda EP Jerzy Buzek po živej výmene názorov poslancov vyhlásil, že otázka VFR bude jednou z najdôležitejších pre Európsky parlament v nadchádzajúcom období.

Diskusiu o budúcich finančných perspektívach únie otvoril predseda EK José Manuel Barroso, pričom poslancom EP pripomenul, že rozpočet EÚ nebude navýšený, ale finančné zdroje sa budú využívať oveľa efektívnejšie ako doteraz. Finančnú efektivitu má zaručiť presnejšie zameranie na ciele vedúce k posilneniu ekonomického rastu a zamestnanosti, čo je v súlade so stratégiou EÚ 2020.

"Bez ekonomického rastu nemôžeme zabezpečiť cestu k prosperite," vyhlásil v utorok predseda EK.

Poľský minister pre európske záležitosti Mikołaj Dowgielewicz, zastupujúci na zasadaní EP v Štrasburgu Radu EÚ, opísal rokovania o viacročnom finančnom rámci ako najdôležitejšiu výzvu už prebiehajúceho poľského predsedníctva EÚ. Už v najbližších týždňoch Poliaci pripravujú na domácej pôde neformálne stretnutie predstaviteľov EP práve na tému chystanej finančnej perspektívy EÚ.

Predseda frakcie sociálnych demokratov v EP Martin Schulz v utorok Barrosovi odkázal, že zmrazenie rozpočtu na budúce obdobie je neadekvátne a schizofrenické, lebo nie je možné dosiahnuť viac naplánovaných cieľov za menej európskych peňazí.

"Táto diskusia bude rozhodujúca pre budúcnosť Európy," povedal líder sociálnych demokratov o projekte finančnej perspektívy EÚ.

Prekvapivo sa k názoru ľavicovo orientovaných europoslancov pridal aj španielsky pravicový poslanec Salvador Garriga Polledo za tábor európskych ľudovcov (EPP), ktorý vyhlásil, že ľutuje plánované zmrazenie rozpočtu EÚ.

"Neúspešný návrhov poslancov EP na navýšenie rozpočtu o 5 % nás pripraví o akékoľvek možnosti rokovania s Radou EÚ, ak schváli projekt zníženého rozpočtu," povedal v utorok poslanec Polledo.

Na druhej strane predseda liberálnej frakcie (ALDE) v EP Guy Verhofstadt povedal, že predseda EK Barroso dodržuje svoje sľuby, že viacročný finančný rámec sa bude viac sústreďovať na vlastné zdroje.

"Teraz bude hlavnou úlohou získať dostatočnú verejnú podporu voči zlým argumentom, ktoré sú zamerané proti vlastným zdrojom," povedal Verhofstadt. Dodal, že pokiaľ ide o vlastné zdroje, nebudú to dodatočné dane, ale cesta, akou môže mať verejnosť priamu kontrolu nad rozpočtom únie.

Predstaviteľ európskych reformných konzervatívcov (ECR) britský poslanec Martin Callanan spochybnil Verhofstadtov názor a vyhlásil, že nie je pravda, že viac európskych daní bude znamenať menej príspevkov zo strany členských štátov.

"Takýto návrh viacročného finančného rámca je iba ďalším dôkazom, že európska elita sa každým dňom viac a viac vzďaľuje od starostí obyčajných ľudí," vyhlásil Callanan.

Predstavitelia Konfederácie európskej zjednotenej ľavice a Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL) sa prostredníctvom svojho portugalského poslanca Miguela Portasa pýtali, či sa EÚ poučila zo súčasnej finančnej krízy. Portas súhlasí s tým, že EÚ potrebuje svoj naozajstný rozpočet, aby vedela riešiť svoje vnútorné problémy. Zjednotení ľavičiari súhlasia s návrhom zaviesť daň z finančných transakcií a pýtajú sa, prečo to európskym predstaviteľom trvalo tak dlho, kým sa takúto daň rozhodli zaviesť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl