Do Atén tento týždeň opäť príde delegácia MMF a EÚ

Atény 20. júna (TASR) – Inšpektori Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) navštívia tento týždeň Atény. Delegácia, ktorá nebola očakávaná, bude rokovať s novým ministrom financií Evangelosom Venizelosom, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný grécky vládny zdroj.

"Stretnutie sa uskutoční v utorok alebo stredu," povedal zdroj. Ďalší zdroj uviedol, že predmetom rokovaní budú napríklad daňové opatrenia.

V Luxemburgu dnes pokračuje zasadnutie ministrov financií eurozóny, ktorí diskutujú o Grécku. V nedeľu (19.6.) sa nedohodli na uvoľnení ďalšej tranže zo záchranného úveru ani na novej pomoci pre Grécko.

Podľa rakúskej ministerky financií Marie Fekterovej hlavnou príčinou, prečo sa odložilo rozhodnutie o ďalšej tranži, je zmena balíka opatrení zo strany rekonštruovanej gréckej vlády, na ktorom sa ECB, EÚ a MMF dohodli ešte s predchádzajúcim kabinetom. "Gréci nás informovali, že menia balík, na ktorom sa trojka dohodla s predchádzajúcou vládou. Grécky kabinet prijme nové rozhodnutia, ktoré nepoznáme. Keď nás s nimi oboznámia, spoločne s MF ich vyhodnotíme. To sa stane na začiatku júla, a preto sme neprijali konečné rozhodnutie," uviedla dnes v Luxemburgu Fekterová.

Dodala, že z vyhlásenia, ktoré prijali ministri financií eurozóny v noci nadnes, jasne vyplýva, že sa snažia vyhnúť bankrotu Grécka. "Čas sa kráti, ale musíme počkať na rozhodnutia gréckeho parlamentu, aby sme mohli zhodnotiť, či Gréci dokážu splniť podmienky, na ktorých sa s nimi trojka dohodla."

Podľa Fekterovej hlavnými bodmi balíka je privatizácia a zlepšenie výberu daní. "Signalizovali sme gréckemu ministrovi financií, že dostane čas na tieto rozhodnutia a rokovania. Tiež požiadal o technickú pomoc pri privatizácii, ktorú od nás dostane."

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn uviedol, že ministri sa v noci nadnes podľa očakávania dohodli na podmienkach, ktoré musí Grécko splniť, aby EÚ a MMF uvoľnili ďalšiu tranžu zo záchranného úveru. "Kľúčovou podmienkou je, aby grécky parlament do konca júna podporil strednodobý fiškálny plán a privatizačný program. Ak sa to stane, tranže bude načas uvoľnená."

Rehn dodal, že sa obáva rozšírenia dlhovej krízy do ďalších krajín eurozóny. "Preto teraz rozhodujeme o ďalšej tranži, ktorej uvoľnenie je podmienené tým, že grécky parlament odhlasuje strednodobú fiškálnu stabilizáciu."

Rehn predpokladá, že ministri sa dnes dohodnú na finálnej podobe zmluvy o budúcom Európskom stabilizačnom mechanizme, ktorý má v polovici roka 2013 nahradiť dočasný Európsky fond finančnej stability (EFSF). Ministri by podľa Rehna mali tiež podporiť zvýšenie skutočnej úverovej kapacity EFSF.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop