Do rokovaní o regulácií bánk by sa mali zapojiť aj KSVE

Praha 2. augusta (TASR) – Centrálne banky a politici z krajín strednej a východnej Európy (KSVE) by sa mali zapojiť do rokovaní o novej regulácií bánk. Uviedla to dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa rakúskej bankovej skupiny Erste Group Bank Andreasa Treichla pre české Hospodářské noviny (HN).

Upozorňuje, že súčasný návrh Bazilejského výboru pre bankový dohľad na zvýšenie kapitálových rezerv bánk by mohol spomaliť hospodársky rast v KSVE. Ak by totiž návrh v tejto podobe prešiel, banky by podľa Teichla boli nútené buď zdražiť úvery alebo znížiť objem poskytovaných pôžičiek, čo bude mať negatívny dopad na ekonomiky v regióne. Treichel sa domnieva, že kapitálové rezervy bánk v strednej a východnej Európe by mali byť nižšie, ako navrhuje výbor. Predstavitelia Česka sa pritom do rokovaní o novej regulácie bánk nezapájajú, tvrdí šéf Erste.

"Myslia si, že to na Česko a región nebude mať žiadny vplyv. V zásade sa držia pozície, že keď sú české banky bezpečné a keď sa po záťažových testoch ukázalo, že ani materské spoločnosti nie sú na tom tak zle, ako sa niekedy tvrdilo, môžu byť pokojní. Ale to sa mýlia," skonštatoval Triechl pre HN.

"Je jednoducho nesprávne, že banky ako Erste, Raiffesein, UniCredit a ďalšie, ktoré financujú firmy v Česku a v stredoeurópskom regióne, sú reguláciami znevýhodňované a musia mať oveľa väčšie kapitálové rezervy ako napríklad Deutesche Bank, ktorá obchoduje s cennými papiermi," vyhlásil Treichl, podľa ktorého českí a stredoeurópski politici by sa mali snažiť spoločne presadiť zmiernenie požiadaviek na kapitál bánk financujúcich ich ekonomiky.

Informovali o tom agentúry Bloomberg a Hospodářské noviny.

12 bal zll