Draghi podporuje rozšírenie právomocí eurokomisára v otázkach rozpočtu

Berlín 28. októbra (TASR) – Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi sa postavil za návrh nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubla, aby sa radikálne rozšírili právomoci eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti.

Draghi v rozhovore pre časopis Der Spiegel, ktorý vychádza štyri dni po tom, ako v nemeckom parlamente obhajoval nákup dlhopisov eurozóny Európskou centrálnou bankou, znova zopakoval, že tento program nebude podľa neho stáť daňových poplatníkov ani cent a nepovedie ani k zrýchleniu inflácie.

"Naopak, doteraz sme z nákupu dlhopisov mali zisk, ktorý sa rozdelil centrálnym bankám v eurozóne," upozornil.

Schäuble minulý týždeň vyhlásil, že Európska únia (EÚ) potrebuje eurokomisára, ktorý bude dozerať na národné rozpočty a bude mať aj právo veta, ak niektorý rozpočet nebude v súlade s fiškálnymi pravidlami EÚ. Nemecký minister je tiež zástancom reformy v Európskom parlamente, ktorá má zabezpečiť, že o určitých otázkach budú môcť rozhodovať iba poslanci z krajín, ktorých sa daný problém týka.

Draghiho podpora zvyšuje nádej na presadenie návrhu nemeckého ministra. Ale na druhej strane posilnenie právomocí eurokomisára, prípadne vytvorenie postu nového komisára, si vyžaduje zmeny v zmluve o EÚ, a to sa nebude páčiť Británii, ktorá je známa svojím skeptickým postojom k tesnejšej európskej integrácii.

"Ja tento návrh výslovne podporujem," povedal Draghi pre Der Spiegel a dodal, že ak chce eurozóna znova získať dôveru trhov, členské štáty sa musia vzdať určitej časti svojej suverenity a presunúť ju na európsku úroveň.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop