Droutsas vyzval EÚ, aby Grécku pomohla získať lacnejšie úvery

Berlín 4. marca (TASR) – Štátny tajomník gréckeho ministerstva zahraničných vecí Dimitris Droutsas dnes vyzval Nemecko a partnerov v Európskej únii, aby finančným trhom vyslali jasný signál, že dôverujú Grécku a pomohli tak vláde v Aténach získať lacnejšie úvery.

Droutsas verí, že dodatočné úsporné opatrenia, ktoré v stredu (3.3.) schválila grécka vláda, umožnia znížiť nadmerný rozpočtový schodok krajiny pod povolený limit do roku 2012. Zdôraznil tiež, že Grécko nepotrebuje od partnerov v EÚ priamu finančnú pomoc.

"To, čo potrebujeme od našich partnerov v únii, a najmä od takých významných krajín akou je Nemecko, je vyslať zreteľný a jasný signál medzinárodným finančným trhom, že Grécko a grécka vláda majú ich plnú dôveru," uviedol Droutsas v rozhovore pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk radio.

Grécko musí v tomto roku získať na trhu približne 53 miliárd eur. Iba v apríli a máji musí splatiť úvery, dlhopisy a úroky v celkovej hodnote 20 miliárd eur. Potrebovalo by však získať úvery s nižšími úrokmi, ako mu momentálne hrozia. Atény by chceli rovnaké úrokové sadzby, ako majú zvyšné štáty eurozóny. Ale po vlaňajšom prehĺbení deficitu verejných financií, ktorý dosiahol 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP), Grécko stratilo dôveru finančných trhov, čo viedlo k zvýšeniu úrokov z gréckych dlhopisov, a tým aj k nárastu nákladov na nové úvery.

Droutsas pripomenul, že Grécko by v dôsledku vyšších úrokových sadzieb muselo zaplatiť z úveru vo výške 5 miliárd eur na úrokoch o 750 miliónov eur viac ako Nemecko, keby si vzalo úver v rovnakej hodnote.

"Snažíme sa dosiahnuť zníženie týchto úrokov a na to, aby sme to dosiahli, potrebujeme dôveru finančných trhov. Pokúšame sa ju získať prísnymi úspornými opatreniami," dodal.

Vláda premiéra Georgea Papandreoua, ktorý sa má v piatok 5. marca stretnúť v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, schválila nové úsporné opatrenia na zníženie rozpočtového schodku vo výške 4,8 miliardy eur. Ide už o tretí úsporný balík za posledné tri mesiace, ktorý by mal pomôcť Aténam získať finančnú pomoc.

EÚ aj Nemecko ocenili najnovšie škrty gréckej vlády, ale Merkelová, ktorej podpora pre prípadný plán pomoci Grécku je rozhodujúca, sa zdržiava akýkoľvek komentárov na túto tému.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll