EBA: Tohtoročné záťažové testy pre európske banky musia byť prísnejšie

Brusel 1. februára (TASR) – Nové záťažové testy pre banky v Európskej únii (EÚ) musia byť omnoho prísnejšie než tie, ktoré sa uskutočnili minulý rok. Povedal to dnes počas vypočutia na pôde Európskeho parlamentu kandidát na post predsedu Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) Andrea Enria.

"Som si vedomý toho, že tento rok budeme musieť uskutočniť omnoho prísnejšie a dôveryhodnejšie testy," povedal Enria.

Záťažové testy, ktoré sa uskutočnili v roku 2010 a zúčastnilo sa na nich 91 bánk, nesplnilo iba sedem bánk. Ku koncu vlaňajška sa však po Grécku dostalo do problémov aj Írsko a ako druhá krajina eurozóny muselo požiadať o zahraničnú pomoc. Dôvodom ťažkostí Írska boli pritom problémy jeho bankového sektora, no ani jedna z írskych bánk nepatrila k sedmičke tých, ktoré záťažovými testami neprešli.

EBA so sídlom v Londýne vznikol k 1. januáru tohto roka ako právny nástupca Výboru európskeho bankového dohľadu (CEBS). V jeho právomociach bude napríklad odsúhlasovanie právne záväzných pravidiel pre štáty Európskej únie. Kritici však poukazujú na to, že nebude mať dostatok zdrojov na dôsledné presadzovanie požiadaviek, alebo na to, aby dokázal zvládnuť politický tlak národných vlád.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan vjo