FINANCIE: EBOR plánuje získať tento rok 6 až 7 mld. eur na investičné programy

Londýn 24. februára (TASR) – Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) chce tento rok získať na kapitálových trhoch 6 až 7 miliárd eur na financovanie svojich investičných programov. Ich objem by sa v roku 2010 mal z rekordných 7,9 miliardy eur, ktoré banka poskytla v minulom roku, ešte mierne zvýšiť. Povedal to dnes pri zverejnení výsledkov banky jej viceprezident Manfred Schepers.

Ako informoval, vlani si EBOR na trhoch požičiavala v obmedzenej miere, tento rok to však chce zmeniť. "Program pôžičiek (pre banku) sa v tomto roku zvýši, mal by sa pohybovať okolo 6 až 7 miliárd eur," povedal Schepers. Minulý rok si banka požičala 4,3 miliardy eur.

EBOR dnes zároveň zverejnila svoje výsledky za rok 2009. Ako informoval Schepers, banka zaznamenala čistú stratu 746 miliónov eur, čo znamená jej prehĺbenie oproti roku 2008, keď strata dosiahla 602 miliónov eur. Príčinou sú vyššie rezervy na krytie prípadných úverových strát.

Banka, ktorá vznikla koncom obdobia studenej vojny na podporu štátov bývalého socialistického bloku, poskytuje úvery 29 ekonomikám, pričom sa sústreďuje väčšinou na súkromný sektor.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl