FINANCIE: ECB bude pokračovať vo veľmi voľnej peňažnej politike

Frankfurt nad Mohanom 29. decembra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) má podľa člena jej vedenia Yvesa Merscha ďalšie možnosti, ako bojovať proti nízkej inflácii v eurozóne. Portál rakúskeho denníka Die Presse cituje jeho vyjadrenie pre najnovšie vydanie magazínu International Bankers Forum: „Všetok pušný prach sme ešte neminuli“. A pokračoval: „Ak to bude potrebné, v každej chvíli môžeme niečo pridať. Máme muníciu a palebnú silu“.

ECB teraz kupuje na podporu konjunktúry mesačne dlhopisy za 60 miliárd eur. Vedenie ECB začiatkom decembra rozhodlo, že program nákupu dlhopisov predĺži o šesť mesiacov, teda najmenej do marca 2017. A Mersch naznačil, že to nemusí byť konečný termín. „Program bude v platnosti dotiaľ, dokiaľ bude potrebný, aby sme dosiahli trvalosť svojho zámeru,“ povedal.

Do úvahy prichádza aj zostrenie sankčných úrokov, ktoré by museli platiť banky, ak by pokračovali v ukladaní peňazí na účtoch v ECB. Banky platia teraz sankčné úroky 0,3 %. ECB chce nimi dosiahnuť, aby radšej poskytovali úvery. „Teoreticky by teraz dosiahnuté mínus 0,3 % nemuselo byť spodnou hranicou,“ uzavrel Mersch.

12 jns pop