ECB bude zverejňovať pravidlá programu poskytovania núdzovej likvidity

Frankfurt nad Mohanom 19. októbra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) v rámci zvyšovania transparentnosti zverejní pravidlá kontroverzného záchranného programu poskytovania núdzovej likvidity ELA (Emergency Liquidity Assistance). V piatok (18. 10.) to uviedla ECB na svojej internetovej stránke. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Nejasnosti týkajúce sa programu boli v minulosti predmetom kritiky. Program ELA je zabudovaný v rámci Eurosystému ako poistka pre absolútne krízové prípady. Národné centrálne banky ho môžu použiť v prípade kritických problémov v domácom bankovom sektore. V minulosti program využívali predovšetkým Írsko, Grécko a Cyprus. Využilo ho však už aj Nemecko, napríklad pri riešení problémov banky Hypo Real Estate.

ECB sa podľa vlastných slov 16. októbra rozhodla, že zverejní pravidlá programu. Strážcovia európskej meny budú zverejňovať, ktoré národné centrálne banky z eurozóny, za akých podmienok a v akej miere využívajú záchrannú sieť ECB. Centrálne banky budú musieť ECB informovať, ktoré banky dostali prostriedky z ELA, výšku pomoci aj to, v akej mene bola. Informácie by mali byť zverejnené najneskôr dva dni potom, oko niektorá centrálna banka využije núdzovú úverovú linku.

3 lom gl