ECB by mala do konca roka pokračovať v podpore likvidity bánk

Frankfurt nad Mohanom 20. augusta (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) by do konca tohto roka mala pokračovať v neobmedzenom poskytovaní úverov bankám a obnoviť diskusiu o tzv. exitovej stratégii, čiže o postupnom ukončení podporných programov, až na budúci rok. Uviedol to člen Rady guvernérov ECB Alex Weber, ktorý je považovaný za horúceho kandidáta na miesto prezidenta ECB po vypršaní mandátu jej súčasného šéfa Jeana-Clauda Tricheta.

ECB bude o predĺžení neobmedzenej trojmesačnej úverovej linky rozhodovať na svojom najbližšom zadaní 2. septembra. Weberove vyhlásenie však zvyšuje pravdepodobnosť, že banka bude v tomto programe pokračovať aj v ďalšom kvartáli.

Podľa Webera na konci roka totiž zvyčajne panuje v bankovom sektore neistota ohľadne likvidity a ECB by mala finančným ústavom pomôcť prekonať toto napäté obdobie.

Člen rady guvernérov ECB a šéf nemeckej centrálnej banky však zdôraznil, že mimoriadne opatrenia na podporu likvidity nebudú trvať večne a po zlepšení situácie v ekonomike ich centrálna banka musí ukončiť.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

12 bal pop