FINANCIE: ECB by mala zastaviť nákup dlhopisov problematických štátov eurozóny

Amsterdam 1. apríla (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) by mala zastaviť program nákupu dlhopisov problematických štátov eurozóny, pretože to začína byť príliš riskantné. Uviedol to člen Rady guvernérov ECB a šéf holandskej centrálnej banky Nout Wellink pre noviny Het Financieele Dagblad.

"Nakupujeme dlhopisy bánk, súkromných firiem aj vlád. Na to tu ale nie sme," vyhlásil a pripomenul, že ak sa situácia zhorší, za prípadné straty sa bude zodpovedať ECB.

ECB spustila program výkupu vládnych dlhopisov vlani v máji, aby pomohla krajinám eurozóny, ktoré zápasia s nadmernými dlhmi. Grécko a Írsko už museli požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond o záchranný úver a investori sa obávajú, že ďalším kandidátom na finančnú pomoc je Portugalsko.

Program nákupu dlhopisov ale vyvoláva pochybnosti o politickej nezávislosti banky. Ostro ho kritizujú aj predstavitelia ECB. Bol napríklad príčinou sporu medzi prezidentom ECB Jeanom-Claudom Trichetom a odchádzajúcim guvernérom nemeckej centrálnej banky Axelom Weberom. ECB už niekoľko mesiacov presadzuje, aby dlhopisy problémových krajín namiesto nej nakupoval Európsky fond finančnej stability (EFSF).

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop