FINANCIE: ECB doručila bankám v eurozóne výsledky záťažových testov

Frankfurt nad Mohanom 23. októbra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) dnes doručila 130 najväčším finančným ústavom v eurozóne výsledky záťažových testov, ktoré odhalia, v akej sú kondícii. Ich cieľom bolo ukončiť pochybnosti o „zdraví“ bankového sektora eurozóny a urobiť tak hrubú čiaru za dlhovou krízou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Väčšina bánk má pomerne jasnú predstavu o tom, ako obstáli v najkomplexnejšej previerke, keďže ECB ich v uplynulých týždňoch informovala o čiastkových výsledkoch. Ale konečné hodnotenie museli ešte schváliť najvyššie regulačné a dozorné úrady v menovej únii, ktoré tak urobili v stredu (22. 10.).

Verejnosť sa dozvie výsledky až v nedeľu 26. októbra. ECB požiadala banky, aby dovtedy neposkytovali žiadne informácie o tom, ako v teste obstáli.

Výsledky záťažovej skúšky tak ukončia obdobie neistoty a ukážu, aké opatrenia musia banky prijať, aby zvládli prípadnú ďalšiu krízu. Okrem toho centrálna banka 4. novembra prevezme dohľad nad bankami v eurozóne, preto chcela vedieť, v akom stave je bankový systém v regióne.

Trhy očakávajú zopár prekvapení. V médiách sa už objavili prvé špekulácie. Napríklad španielsky internetový portál Efe tvrdí, že testom neprešlo 11 bánk.

ECB pri vyhodnocovaní odolnosti bánk pri najhoršom možnom scenári vývoja v eurozóne vychádzala z ich finančnej pozície na konci roka 2013. Banky od polovice minulého roka posilnili svoje účty takmer o 203 miliárd eur, ale niektoré z nich budú musieť ešte zvýšiť svoje finančné rezervy, aby zvládli prípadnú krízu eurozóny a otrasy na trhoch.

Práve trhy s napätím vyčkávajú na verdikt ECB. Viac ako 6000 expertov počas roka „prečesalo“ účtovné knihy 130 bánk, vrátane takých kolosov, ako sú Deutsche Bank, Santander, BNP Paribas, Bank of Ireland či AIB, aby odhalili a vyhrabali všetky skryté slabiny a straty.

Cieľom testov bolo jednak splniť podmienku ECB, ktorá pred prevzatím funkcie dohľadu nad bankami v eurozóne chcela vedieť, v akom sú stave, ako aj vyslať jasný signál investorom. Tí majú totiž stále pochybnosti o stave bánk v menovej únii, a preto sa ich akcie v porovnaní s americkými bankami stále predávajú „pod cenu“.

Podľa analytikov záťažový test by mohol prilákať amerických investorov, ktorí majú vo svojich portfóliách historicky nízky objem akcií európskych bánk, aby ich začali znova nakupovať.

1 bal gl